אלכס קלוד-מעצב פס קול |

CV
קורות חיים

עברית

Showreel
וידאו

Voice Over
קול

Press
עיתונות

Alex Claude – Sound Designer - Sound / Musical Director / Editor - Audio – Visual.
Born on May 12, 1955 in Warsaw, Poland.
Music Direction, Design & Editing film sound tracks, documentaries, installations,
music, modern ballet & theater soundtracks.

Main achievements:
Footnote by Josef Ceder – Cannes Int’l Film Festival 2011 – Official Selection in
Competition. Awarded for Best Script.
Lebanon by Samuel Maoz – Venice Intl Film Festival 2009 - “Golden Lion”
Awarded. US MPSE (Motion Picture Sound Editors) “Golden Reel” 2011 Nomination for Best Soundtrack.
Beaufort by Josef Ceder – American Film Academy “Oscar” Nomination 2008,
Berlin Intl Film Festival 2007 – “Silver Bear” Awarded
My Father, My Lord by David Volach - Volach – Tribeca International Film
Festival – New York 2007 – “Best Feature Film” Awarded.
Kadosh (1999), Kippur (2000), Kedma (2002), Free Zone (2005) by
Amos Gitai – Cannes Intl Film Festival – Official Selection in Competition.
Yom Yom (1998), Eden (2001), Alila (2003), Promised Land (2004) by
Amos Gitai – Venice Intl Film Festival - Official Selection in Competition.
In a Name of the God" (2003) by Dan Siton – EMMI Awarded for the Best
Documentary 2003.
Awarded 5 times Best Sound Design by the Israeli Film Academy Ophir
Prize - Nominated another 5 times.
2000 – “Kippur” by Amos Gitai
2001 – “Late Marriage” by Dover Kosashvili
2007 – “Beaufort” by Josef Cider
2009 – “Lebanon” by Samuel Maoz
2011 - "Footnote" by Josef Cider
2011 - MPSE (Motion Picture Sound Editors) “Golden Reel” Nomination for Best
Soundtrack.

1

Awarded 3 times Best Sound Design by the Israeli Documentary Makers

Forum

2007 – “8-28” by Lavi Ben Gal
2008 – “Children of the Sun” by Ran Tal
2009 – “Unmistaken Child” by Nati Baratz
For more achievements please read here under more detailed list.

Cinematographic Works:
"Dr Pomerantz" (2011) - Assi Dayan - Not released yet.
Lullaby to my Father (2011) – Amos Gitai - Not released yet.
Footnote (2011) – Joseph Cedar – Cannes Int’l Film Festival 2011 – Official Selection in Competition. “Best Script” Awarded.
Israeli Film Academy 2011 – "Best Sound Track" Awarded
My Lovely Sister (2011) – Marco Carmel.
"My Australia" (2011) - Tadeusz Drozd.
Third Day (2010) – Moshe Ivgy.
Wanderer (2010) – Avishai Sivan – Cannes Int. Film Festival 2010 – Official Selection.
Lebanon” (2009) – Samuel Maoz – Venice Intl Film Festival 2009 – Official Selection In Competition – First Prize “Golden Lion”, Toronto Intl Film Festival 2009
– Official Selection, New York Intl Film Festival 2009 – Official Selection, London Intl Film Festival 2009 – Official Selection, Pussan Intl Film Festival 2009 – Official Selection, Vancouver Intl Film Festival 2009 – Official Selection.
Israeli Film Academy 2009 – "Best Sound Track" Awarded
Unmistaken Child (2008) – Nati Baratz – Toronto Int. Film Festival 2008 – Official Selection, Berlin Intl Film Festival 2009 – Official Selection, Full Frame Doc
2009 – Special Jury Award, Haifa Int. Film Festival 2008 - “Best Documentary” Awarded.
Israeli Documentary Makers Forum – “Best Soundtrack” Awarded
My Father, My Lord” (“Summer Vacation”) (2007) – David Volach – Tribeca

2

International Film Festival – New York 2007 – “Best Feature Film” Awarded.
"Beaufort (2007) – Josef Cedar – American Film Academy ("Oscar") 2008
Nominated for "Best Foreign Language Film."
Berlin Int. Festival 2007 - Official Selection in Competition. "Silver Bear - Best Director" Awarded.
Israeli Film Academy 2001 – "Best Sound Track" Awarded
"Free Zone" (2005) – Amos Gitai – Cannes Intl' Film Festival 2005 - Official Selection In Competition – "Best Actress" Awarded
"Promised Land" (2004) – Amos Gitai – Venice Intl' Film Festival 2004 – Official Selection in Competition – "Peace Camera" Awarded.
"Camp Fire" (2004) – Josef Cedar – Berlin Intl' Film Festival 2004 – Official Selection In Competition – Jury Special Mention.
Alila” (2003) – Amos Gitai – Venice Intl' Film Festival 2003 – Official Selection in Competition, Toronto Intl' Film Festival 2003 – Official Selection.
11'09"01 (“September 11”) (2002) – Amos Gitai.
"Kedma" (2002) – Amos Gitai - Cannes Intl' Film Festival 2002 – Official Selection in Competition.
"Eden" (2001) – Amos Gitai - Venice Intl' Film Festival 2001 – Official Selection In Competition.
MariageTardif (Late Marriage) (2001) – Dover Kosashvili Israeli Film Academy 2001 – "Best Sound Track" Awarded.
"Total Eclipse" (2000) – Samuel Maoz – MoMA – The Museum Of Modern Art, New York, FIFA Montreal Int. Film Festival 2002, Ultima – Oslo Art Festival 2002.
"The Investigation Must Go On" (2000) – Marek Rosenbaum.
"Kippur" (2000) – Amos Gitai - Cannes Int. Film Festival 2000 – Official Selection In Competition. Israeli Film Academy 2000 – "Best Sound Track" Awarded.
"Kadosh" (1999) – Amos Gitai - Cannes Int. Film Festival 1999 – Official Selection in Competition.
"Urban Feel" (1999) – Jonathan Segal – Musical Advisor / Editor
"Yom Yom" (1998) – Amos Gitai - Venice Intl' Film Festival 1998 – Official SelectionIn Competition – Musical Advisor / Editor.

3

Documentary Works (Partial List):
"Cinema Jenin" (2011) - Markus Vetter - Amsterdam Intl' Film Festival 2011 - Official Selection in Competition.
"Betonne" (2011) - Nurit Kedar - Jerusalem Intl' Film Festival 2011 – Official Selection in Competition - Special Jury Mention.
Loving Sophia (2010) – Ohad Itach - “DocAviv” Intl Documentary Film Festival 2010 – Official Selection in Competition. – “Best First Film” & “Best Editing” Awarded.
Black Bus (2009) – Anat Zuria – Haifa Intl Film Festival 2009 – Official Selection in Competition – “Best Documentary” Awarded
As Lilith (2009) – Ethan Harris – Jerusalem Intl Film Festival 2009 – Official Selection In Competition – Special Jury Mention.
The Prisoner (2009) – Asaf Sudri – “DocAviv” Intl Documentary Film Festival 2009 – Official Selection in Competition – Special Jury Mention.
Stretch Marks (2009) – Zohar Wagner - “DocAviv” Intl Documentary Film Festival 2009 – Official Selection in Competition
"Sharon" (2008) Dror Moreh – Berlin Intl' Film Festival 2008 - Official Selection.
"Almost" (2008) Michal Kaphra – Rotterdam Intl Film Festival 2008 – Official Selection.
"Obsession" (2008) Ohad Milstein – “DocAviv” Intl Documentary Film Festival 2008 – Official Selection In Competition.
"Brides of the Desert" (2008) Ada Ushpiz – “DocAviv” Intl Documentary Film Festival 2008 – Official Selection In Competition – First Prize Awarded.
"Anti-Semitism" (2008) Naftali Glicksberg.
"Children of the Sun" (2007) Ran Tal – Jerusalem Intl' Film Festival 2007 – Official Selection in Competition - "Best Documentary Film" Awarded, Toronto Intl Film Festival 2008 – Official Selection.
"Best Sound Design Prize" Awarded by the Israeli Documentary Film Forum – 2008
Wasted (2007) – Nurit Keidar
8 28 (2007) - Lavi Ben Gal – Rotterdam Intl' Film Festival 2007 - Official Selection. "Best Sound Design Prize" Awarded by the Israeli Documentary Film Forum - 2007.

4

"Description of a Memory" (2006) – Dan Geva – Jerusalem Intl' Film Festival 2006 - Official Selection in Competition.
"Hanushka" (2006) – Nurit Keidar
News from Home / News from House" (2006) – Amos Gitai – Berlin Intl' Film Festival 2006 – Official Selection.
Paper Dolls" (2006) - Tomer Heiman – Berlin Intl' Film Festival 2006 – Official Selection in Competition - Audience Award & Independent Jury Award.
"Abu Khalil" (2005) – Nizar Hassan – Arte.
"Abe" (2005) – Ethan Harris - Jerusalem Intl' Film Festival 2005 – Official Selection In Competition - "Best Director" Awarded
Eshbal (2004) – Ziv Ben Tzur –" Doc-Aviv" – Documentary Int. Film Festival 2004 – Official Selection in Competition.
One Shot" (2004) - Nurit Keidar – Cologne Conference Intl' Film Festival 2004 – Official Selection in Competition - First Prize in Documentary Film Competition.
"Oriental" (2004) – Avi Nesher - Jerusalem Intl' Film Festival 2004 – Official Selection in Competition.
"Shooting Days" (2004) – Michal Kafra.
"Egtiah"(Destruction) (2004) – Nizar Hassan – Arte – TV & Festivals all over the Arab world.
Everything is Alright" (2003) – Idit Semet.
"Golan" (2003) – Amit Goren – Arte.
"The Map" (2003) - Amit Goren – Six Screens Documentary Installation – Biennale Venice 2003. (Italia Pavilion)
"In a Name of the God" (2003) – Dan Siton – EMMI Awarded for the Best Documentary 2003.
"On the Edge" (2003) – Yoav Ben David.
"Hunger Project" (2003 / 4) – 20 Short Films by 20 Directors Project – Incl. Documentary, Fantasy and Animation.
"Fall" (2002) – Noit & Dan Geva.
"Allenby Piece" (2002) – Nurit Aviv.

5

"Wadi Grand Canyon" (2002) – Amos Gitai – Venice Intl' Film Festival 2002 – Official Selection.
"Assesino" (2002) – Nurit Kedar.
"Lebanon Dream" (2001) – Nurit Kedar – New York Intl' Film Festival 2001 – Official Selection.
"Rain 1949" (1998) – Iran Yagoda.
"Heroes Cry at Night" (1997) – Yoav Ben David – New York Intl' Film Festival – Official Selection In Competition 1998 – Award Finalist.
"Krzysztof Penderecki" (1997) – Reuven Ecker.
"Nathan Zah" (1997) – David Perlov.
"The Border" (1996) – Michal Rovner.
"Israel Vibrations" (1995) – Yoav Ben David.
"Trucks" (1994) – Yoav Ben David.
"6 Open, 21 Closed" (1994) – Amit Goren.
"Isteqlall" (Independence) (1994) – Nizar Hassan.
Drama & Entertainment Works Partial List:
Mortgage" (2006) – Tal Granit – (Macabre-Comedy) – Jerusalem Intl' Film Festival 2006 – Official Selection in Competition – “Best Drama” Awarded.
Or" (2004) – Prof. Ram Levi – (TV Drama)
"The Peach" (2003) – David Noy – (TV Drama)
"Bat Kol" (2002) – Eyal Shirai – (TV Drama)
The Night of Eti" (2002) – Roni Ninio - (TV Arm Chair Theatre)
"The Heart Drum of Din-Din" – Ethan Grin – (Children's Fantasy)
"By the Law" (1998) – Dover Kosashvili – (Film – Short Drama)

6

"Ben Gurion" (1997) – Gil Levenberg – (TV Drama)
"Erich the First" (1995) – Ruth Peres – (TV Drama)
"008 And His War against the Evil Enemies of the Human Race" (1992) – Samuel Maoz. (TV Comic Series – 25 Episodes)
"Itamar's Climbing on the Wall" (1990) – Dan Volman – (Children's Fantasy)

Modern Ballet Works:
Most of Rami Beer works (with whom I have the pleasure to cooperate as from 1989 almost each year), are performed all over the world. Almost always those are long projects (above an hour).
Infra Red (2010) – Rami Beer – KCDC (Kibbutz Contemporary Dance Company)
60 Hertz (2008) – Rami Beer - KCDC
To Whom It May Concern (2007) – Rami Beer – KCDC
Ecodoom" (2006) – Rami Beer - KCDC
"Upon Reaching the Sun" (2005) – Rami Beer – KCDC
"Screen Saver" (2004) – Rami Beer – KCDC.
Foramen Magnum" (2003) – Rami Beer – KCDC.
Butterflies" (2001) – Rami Beer – KCDC.
"Bar In Barbar Land" (2001) - Anat Assulin
"Ratel Saka" (2002) – Rami Beer – KCDC.
"On the Edge" (1999) – Rami Beer – KCDC.
"The Unanswered Question" (1998) – Rami Beer – KCDC.
"Come Prima" (1998) – Anat Assulin
"Masa Sod" (1997) – Rami Beer – KCDC.

7

"Love of the Seven Puppets" (1996) – Anat Assulin
"When Most I Wink" (1996) – Rami Beer – KCDC.
"Makomshehu" (1995) – Rami Beer – KCDC.
"Violent" (1995) – Saar Magal
"Aide Memoire" (1994) - Rami Beer – KCDC.
"Beginning of Silence" (1994) – Rami Beer – KCDC.
"Naked City" (1993) – Rami Beer – KCDC.
"Minuit" (1992) – Rami Beer – KCDC.
"Angelos Negros" (1992) – Rami Beer – KCDC.
"Ubu Roi" by A. Jarry (1991) – Adaptation and choreography by Rina Broch – Bat Sheva Dance Co.
"Real Time" (1991) - Rami Beer – KCDC.
Reservist Diary" (1989) – Rami Beer – KCDC.
"A Sorcerer's Apprentice" (1989) – Rami Beer – KCDC.

Theatre Works (Partial List):
Rain Man (2007) – Roni Ninio – Beith Lisin Theatre.
Zoo Story" by Edward Albee (2004) – Rina Baroch - Negev Theatre
Post Funeral Conversations" by Jasmina Reza (2000) – Roni Ninio – Jerusalem "Khan" Theatre
"Reshomon" (Ryunosuke Akutagawa) (1999) (Arthur Kogan) – "Library Theatre"
Coffee House of the August Moon" by Efraim Sidon (adaptation of "Tea House of the August Moon" by John Patrick) (1995) – Roni Ninio – Haifa Theatre.
Little Drama" by Roni Ninio (1993) – Roni Ninio – “Theatronetto” Monodrama Festival 1993, Tel Aviv. First Prize Awarded. "Habima" Israel National Theatre.
"The Night of the Twentieth" by Jehoshua Sobol (1993) – Rina Baroch – Talma

8

Yalin Theatre.
"The Fool" by Dina Bley (1992) – Rina Baroch – “Theatronetto” Monodrama Festival 1992, Tel Aviv.
Arsenic and Old Lace" by Joseph Kesselring (1991) – Roni Pinkovitch – "Habima” Israel National Theatre (three seasons).
Solo" by Jehoshua Sobol (1991) – Edna Sobol - "Habima" Israel National Theatre.
"Waiting for Godot" by Samuel Becket – Rina Baroch – Talma Yalin Theatre.
"The Barman" by Abraham Shushner (1990) – Roni Pinkovitch - Alternative Theatre Festival, Acre 1990.
"Riki's Kindergarten" by David Grossman (1990) – Rina Baroch – Talma Yalin Theatre.
"Workshop" by Jean Paul Gromberg (1990) – Edna Shavit – The Kibbutz Theatre
Vienna on the Sea" by Edna Mazia (1989) – Nola Chelton – Haifa Theatre.
"Henry IV" by Luigi Pirandello (1989) – Rina Baroch – The Kibbutz Theatre
"Carnival in Venice" by Moshe Shamir (1988) – Rina Broch - Alternative Theatre Festival, Acre 1988.
"The Lady from Dubuque" by Edward Albee (1988) – Rina Baroch – The Kibbutz Theatre.

Works For Children Theatre (Partial List):
Most of my children stage works are for the "Bavua Theatre", an outstanding company which coordinates puppets and live performance. Their texts and adaptations are enjoyable for both children and adults, each from their own point of view.
"Hello, My Princess (Where Have You Been And What Have You Been Doing)" by Ofira Arkoni and Ilan Savir (2002) – Ofira Arkoni – Awarded "Best Children Play" on Haifa Int. Children Theatre Festival 2002.
"The Frog Prince" Adaptation by Ilan Savir & Ofira Arkoni (2001).
"The Hare and the Turtle" Adaptation by Ilan Savir (2000) – Ilan Savir.
"The Queen's Smile" by Ofira Arkoni (1993) – Avraham Dana.

9

"Room for Two" Created and Directed by Ofira Arkoni & Ilan Savir (1990).
"Afapayim" Created and Directed by Ofira Arkoni & Ilan Savir (1989).

 | אלכס קלוד-מעצב פס קול